Fenntartható tippek
Mit jelent a fenntarthatóság? Hogyan gondolkodj zöldebben? Egyszerűbb, mint gondolnád!
Olvass tovább és építsd be a mindennapjaidba a fenntartható döntéseket!
Fenntarthatóság - mit is jelent ez?
Életrendünk akkor fenntartható, ha illeszkedik a természet körforgásába. A természeti erőforrások túlhasználása nélkül kell(ene) a gazdaságnak fejlődnie.
Sok múlik az egyéni döntéseken, vagyis azon, hogy te hogyan választasz a boltban. Néhány egyszerű szabály betartásával rengeteget tehetsz te is Földanyánkért. A teljesség igénye nélkül itt felsorolok néhány tippet!
Vásárolj a környékről!
Sokat számít, hogy honnan vásárolsz. Ha az élelmiszerek és egyéb termékek nagy részét helyi termelőktől, vállalkozásoktól vásárolod, döntéseddel rengeteg kipufogógáztól kíméled meg a levegőt. És még a magyar gazdaságnak is segítesz. Szóval ez duplán jó megoldás.
Nézd meg az árukon, hogy honnan származnak, én sokszor meglepődök rajta, hogy milyen messziről kerülnek a polcokra a legalapvetőbb élelmiszerek.
Tartós megoldások
Ha jó minőségű terméket vásárolsz, akkor azt hosszabb ideig tudod használni, így kevesebb szemét termelődik. A minőség nem mindig arányos az árral. Vizsgáld meg, hogy milyen alapanyagból és hogyan készült a termék!
Ha teheted, válaszd a természetes alapanyagból készült termékeket! Az egyszerű, régóta bevált módszerek napjainkban is remekül megállják a helyüket.
Újrahasznosítás
Ha valamit kidobnál, gondold végig, hogy te vagy valaki a környezetedből részben vagy egészben fel tudja-e használni? Rengeteg kreatív ember él hazánkban és gyakorlatilag mindenből lehet valami újat készíteni.
Ékszerek, műalkotások, bútorok, kiegészítők, ruhák stb. készíthető a kidobásra szánt holmikból.
Ha például a farmerjeidet selejtezed ki, készíts inkább belőle valamit te magad, vagy juttasd el a J-Bagshez! Én küldetésemnek érzem, hogy újra hasznossá tegyem ezeket az egykor kedvenc ruhadarabokat, hogy még sok évig értékesek legyenek a használójának.
Egy régi farmernadrág táskaként hosszú évekig örömet okozhat
Egy farmernadrág akár 4 liter víz felhasználásával készül, nem beszélve a további ráfordított energiaforrásokról. Ha valaki csak egy szezonban hordja, mert csak addig divatos, aztán a szemétbe dobja, nem igazán térül meg a ráfordított energia. Újrahasznosítva viszont még sokáig használható maradhat!
Gyűjtsd szelektíven!
Nem mondok nagy újdonságot azzal, hogy nagyon fontos, hogy te is szelektíven gyűjtsd a háztartásban felgyülemlett szemetet. Az előírásoknak megfelelően válogasd külön a hulladékokat és igyekezz minél kevesebb dolgot vegyesen kidobni!
Ha van lehetőséged, komposztálj! Gyűjtsd külön az elhasznált olajat és ne önts mindenféle vegyi anyagot a lefolyóba.
Előzd meg, tegyél érte!
Sokat számít, ha nem egyszer használatos dolgokat használsz. Válaszd a többször használható zsákocskákat, szatyrokat a boltban!
Az élet más területeire is remek tartós termékeket találnak ki, én is gyakran találkozom számomra teljesen új megoldásokkal. Például mosipelus, mosható arctisztító párna, textil szalvéta stb.
Ha környezetedben időnként összegyűjtöd a szemetet és a megfelelő helyre dobod, véded az állatokat a szemét okozta balesetektől, kíméled a földet és nem utolsó sorban sokkal esztétikusabb és élhetőbb lesz a környezeted.
Időről-időre én is összegyűjtöm a környékünkről a szemetet. Ha többen megteszik ezt a pár perces dolgot rendszeresen, látványos eredményt érhetünk el együtt!
Tudom, nem eget rengető újdonságokról olvastál, de mégis nagyon sokan elfelejtik ezeket az egyszerű dolgokat a mindennapokban! Változtass csak egy kicsit és oszd meg másokkal is! Mert az icipici is sokkal több, mint a semmi!